In Memoriam – c.d.

  • poniedziałek, 20 Luty, 2017
  • Alicja Betka

Lhotse 1974 to dokumentalna historia pionierskiej choć tragicznej zimowej wyprawy na Lhotse z 1974 r, śledzonej na stronach tygodnika Literatura, w którym na bieżąco drukowano kolejne reportaże z Himalajów, zapisana także w listach do bliskich i zachowana w archiwalnych dokumentach.

 Wyprawy alpinistyczne to nie tylko wojaże do podnóża i na wierzchołki gór, ale również poznawanie obcych krajów, ludzi i obyczajów. W czasach gdy Polska szczelnie otoczona była żelazną kurtyną taki egzotyczny wyjazd dawał szanse odbycia podróży w nieznane.

Dzisiaj wyjazdy do Azji limitują tylko chęci, środki finansowe i wolny czas lecz odczucia i emocje towarzyszące oglądaniu rytuału kremacji, kontaktowi z biednymi ale przyjaznymi ludźmi, poznawaniu egzotycznej flory i fauny czy widoku ośnieżonych górskich olbrzymów są zawsze takie same, są zadziwiające.

 

A znalezienie śladów legendarnego człowieka śniegu nie każdemu jest dane, bo widziało je dotychczas zaledwie kilkunastu ludzi na świecie, potwierdzając tym samym jego istnienie.

Z obfitości ofert turystycznych każdy może wybrać coś dla siebie, może również udać się na trekking w Himalaje, ale nie każdy zechce szturmować lodowce czy zdobywać niebotyczne szczyty, biorąc udział w akcji górskiej. To przywilej nielicznych.

W książce Lhotse 1974 przedstawiono drobiazgowo wydarzenia, które rozegrały się od przybycia polskiej ekipy do Kathmandu, przelotu do Lukli, domarszu z karawaną jaków do bazy pod Lhotse. Przedstawiono przebieg zmagań z przeciwnościami natury broniącej dostępu do najwyższej góry świata, a także tragiczne wydarzenie, które miało miejsce w czasie trwania akcji górskiej, jak do niego doszło oraz archiwalne zapisy z dalszego postępowania po powrocie do kraju.

Brak odautorskiego komentarza zmusza czytelnika do samodzielnego stawiania pytań, wyciągania wniosków i szukania odpowiedzi.

Należy również dodać, że Lhotse 1974 ma charakter albumu bogato ilustrowanego fotografiami, które nie tylko przybliżają przebieg akcji górskiej, ale również pokazują egzotykę życia w odległym Nepalu, snując opowieść słowem i obrazem.

To kolejna książka z serii In Memoriam.

Alicja Betka