Gwiazdy filmu polskiego na Dąbskich Wieczorach Filmowych.

  • poniedziałek, 7 Grudzień, 2015
  • Alicja Betka

Spośród wielu artystów zawodowo zajmujących się filmem, którzy „odważyli się ” odwiedzić Dąbskie Wieczory Filmowe, chcemy przypomnieć sylwetki zaledwie niektórych.

 

Jan Jakub Kolski  –  polski reżyserscenarzysta, operator i producent, autor filmów dokumentalnych, fabularnych, sztuk teatralnych, książek i piosenek..

Jako reżyser lub operator zrealizował ponad 20 filmów krótkometrażowych. Zamiłowania do wspinaczki górskiej i speleologii, którą uprawiał przez 12 lat, zaowocowały wieloma filmami o górach. (m.in.: Najpiękniejsza jaskinia świata, Idź, Wyprawa pod podszewkę Alp).

W jego dorobku są też filmy o tematyce przyrodniczej (Polskie parki i rezerwaty przyrody); oświatowej i społecznej (m.in. Jak mnie kochasz, Kolejarze 80); religijnej (m.in. Zostań z nami, Lourdes miasto nadziei, Jan Paweł II w Lourdes), filmowe portrety (m.in. Rekwizyty Wiesława Garbolińskiego, Trzy tematy Leszka Rózgi,Pałkiewicz ma rację).

Szczególną wagę mają fabularyzowane filmy powstałe w Popielawach, stanowiąc przedsmak jego późniejszej twórczości. (m.in. Umieranko, Ładny dzień).

Ostatnie lata przyniosły serię reportaży podróżniczych z wypraw do delty Mekongu, zaginionego miasta Inków i wysp Polinezji organizowanych przez Jacka Pałkiewicza – Zobaczyć jak najwięcej, Gdzie jesteś Paititi?, Między rajem a ziemią.

Debiutem pełnometrażowym był Pogrzeb kartofla nakręcony w Popielawach w 1990 roku. 

Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Był laureatem jednej z pierwszych edycji Paszportów Polityki. Od 2000 roku członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Oprócz filmów fabularnych w dorobku Kolskiego są teatry telewizji (m.in. Diabeł przewrotny – adaptacja i reżyseria, Bajka o bardzo lekkim chlebie – scenariusz i reżyseria, Wyspa róż – reżyseria, Skrzypki – scenariusz i reżyseria, Kamera marzeń – scenariusz i reżyseria).

Jest autorem Jańcia Wodnika i innych nowel, powieści Kulka z chleba, bajki dla dzieci Jadzia i małoludki i opowiadań Mikroświaty, w których kontynuuje rysowanie świata Popielaw i okolic..

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011)

 

Dorota Kędzierzawska polska reżyserka, scenarzystka.

Napisała scenariusze do wielu filmów, m.in. Koniec świata (1988)Diabły, diabły (1991)Wrony (1994)Nic (1998) Jestem (2005) Pora umierać (2007) Jutro będzie lepiej (2010)

Wyreżyserowała filmy: Początek (1983)Rozalka Olaboga (1985)Koniec świata (1988)Diabły, diabły (1991)Wrony (1994)Nic (1998)Jestem (2005)Pora umierać (2007)Jutro będzie lepiej (2010)

Była nominowana i otrzymała liczne, prestiżowe nagrody.

NagrodyPolskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepsza reżyseriaPolskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy film dokumentalny

NominacjePolskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy filmPolskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy film 2008, 2006, 1999 · Pora umierać, Jestem, Nic .Polskie Nagrody Filmowe Orły – Nagroda publiczności 2008, 2006 · Pora umierać, Jestem Polskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy montaż 2008, 1999 · Pora umierać, Nic ,Polskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy producent 1999 · Nic

 

Monika Kuczyniecka. Autorka animowanych filmów i teledysków, plastyczka. W swoich krótkich realizacjach wykorzystuje plastelinę, przy pomocy której – w połączeniu z techniką poklatkową – kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy. W 2010 roku została laureatką konkursu Offowe Odkrycia Roku organizowanego przez Telewizję Kino Polska i portal Stopklatka.pl. To wyróżnienie otrzymała za animację Ucieczka, stanowiącą ilustrację utworu Ucieczka z wesołego miasteczka Czesława Mozila, twórcy projektu Czesław Śpiewa.

 Arkadiusz Benedykt Jakubik – polski aktor, reżyser i scenarzysta teatralny, a także piosenkarz oraz wokalista.  Występował w Operetce Warszawskiej (1993-94) i Teatrze Rampa w Warszawie (1997-2000). Lider zespołu „Dr Misio”. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Przemysław Bluszcz – polski aktor filmowy i teatralny. Zagrał  w kilkudziesięciu filmach kinowych i serialach, m.in. w Skazany na bluesa, Świadek koronny, Mała Moskwa ,Ile waży koń trojański?, Generał – zamach na Giblartarze, Kac Wawa, Supermarket, Być jak Kazimierz Dejna, Wałęsa – człowiek z nadziei.

Jednym z jego największych sukcesów było zdobycie w 2004 roku nagrody za najlepszy debiut aktorski za rolę małomiasteczkowego porywczego, zazdrosnego i ambitnego bandziora Tadka w dramacie W dół kolorowym wzgórzem (2004) na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film ten otrzymał na festiwalu główną nagrodę Złote Lwy za najlepszą reżyserię. W filmie biograficznym Skazany na bluesa (2005Jana Kidawy-Błońskiego zagrał autentyczną postać Leszka Martinka, legendarnego menedżera Dżemu

 

Anna Wieczur-Bluszcz  aktorka, reżyser filmowy i radiowy oraz  scenarzystka.

Ma na swoim koncie jako reżyser m.in. filmy Być jak Kazimierz Dejna, Na dobre i na złe. Jako scenarzystka film Być jak Kazimierz Dejna. Jako aktorka związana z Teatrem im. Modrzejewskiej w Legnicy.

  • Otrzymała wiele nagród, m.in. za reżyserię słuchowiska „Mizantrop” na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie Grand Prix za reżyserię słuchowiska „Podróż na księżyc” na XV Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Nagrody indywidualne, m.in.

 Za film Być jak Kazimierz Deyna

  • Lubomierz (ogólnopolski festiwal filmów komediowych) złoty granat
  • Częstochowa (do roku 2014 Rzeszów) (Festiwal Filmów Optymistycznych „Multimedia Happy End”) Nagroda dla najlepszego profesjonalnego filmu fabularnego.
  • Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) Grand Prix „Wielki Jantar” za „rozum, ciepło i ironię w opowieści o Polsce.

 

Bodo Kox – polski reżyser, aktor, scenarzysta, dziennikarz z wykształcenia.

Rola Pabla we Krwi z nosa przyniosła mu nagrodę OFFskara 2005 w kategorii najlepszy aktor. Natomiast za role w Ugorze iHomo Father otrzymał specjalne wyróżnienie jury Konkursu Kina Niezależnego na 30. FPFF w Gdyni. Laureat Nagrody Specjalnej jury Konkursu Kina Niezależnego XXXII FPFF w Gdyni za film Nie panikuj. Obraz ten został nagrodzony również Nagrodą Publiczności, oraz Honorowym Wyróżnieniem Jury na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie w 2008. Po spektakularnych sukcesach w kinie niezależnym, szybko przylgnęło do niego miano „Ikona OFFu”. Wspólnie z Filipem Zawadą wyreżyserował ponad 10 filmów krótkiego metrażu.

 

Leszek Dawid  – polski reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

 

Andrzej i Kamil Tkacz – urodzili się w listopadzie 2001 roku. W 2012 roku Kamil wygrał casting i został wybrany do roli małego Mateusza w filmie „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy (Srebrne Lwy i Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Grand Prix i Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Ekumenicznego na Montréal World Film Festival).

Dwa miesiące później Andrzej wygrał casting i został wybrany do głównej roli w filmie niemieckiego reżysera, laureata Oscara, Pepe Danquarta, pt. „Biegnij chłopcze, biegnij” (Lauf Junge, lauf). Reżyser postanowił skorzystać także z talentu brata bliźniaka i chłopcy zagrali rolę Srulika/Jurka wspólnie. Film został po raz pierwszy pokazany na otwarciu Festiwalu w Cottbus w listopadzie 2013 roku. Premiera w Polsce miała miejsce 8 stycznia 2014 roku, a do kin film trafił 10 stycznia 2014 roku.

 

Wojciech Mecwaldowski –  polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 2004 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Zagrał m.in. w filmach kinowych i serialach: Dzień świra, PitBull, Testosteron, Niania, Kryminalni, Ojciec Mateusz, Lejdis, Pręgi, Ciacho, Czas Honoru.

 Jeśli Dąbskie Wieczory Filmowe będą się tak rozwijać jak na to zasługuje i sama impreza i mieszkańcy Szczecina, to można być pewnym, że niebawem zobaczymy na ulicy Przestrzennej kolejne gwiazdy i to nie tylko polskiego kina.