Spośród wielu artystów zawodowo zajmujących się filmem, którzy „odważyli się ” odwiedzić Dąbskie Wieczory Filmowe, chcemy przypomnieć sylwetki zaledwie niektórych.
Jan Jakub Kolski – polski reżyser, scenarzysta, operator i producent, autor filmów dokumentalnych, fabularnych, sztuk teatralnych, książek i piosenek..
Jako reżyser lub operator zrealizował ponad 20 filmów krótkometrażowych. Zamiłowania do wspinaczki górskiej i speleologii, którą uprawiał przez 12 lat, zaowocowały wieloma filmami o górach. (m.in.: Najpiękniejsza jaskinia świata, Idź, Wyprawa pod podszewkę Alp).
W jego dorobku są też filmy o tematyce przyrodniczej (Polskie parki i rezerwaty przyrody); oświatowej i społecznej (m.in. Jak mnie kochasz, Kolejarze 80); religijnej (m.in. Zostań z nami, Lourdes miasto nadziei, Jan Paweł II w Lourdes), filmowe portrety (m.in. Rekwizyty Wiesława Garbolińskiego, Trzy tematy Leszka Rózgi,Pałkiewicz ma rację).
Szczególną wagę mają fabularyzowane filmy powstałe w Popielawach, stanowiąc przedsmak jego późniejszej twórczości. (m.in. Umieranko, Ładny dzień).
Ostatnie lata przyniosły serię reportaży podróżniczych z wypraw do delty Mekongu, zaginionego miasta Inków i wysp Polinezji organizowanych przez Jacka Pałkiewicza – Zobaczyć jak najwięcej, Gdzie jesteś Paititi?, Między rajem a ziemią.
Debiutem pełnometrażowym był Pogrzeb kartofla nakręcony w Popielawach w 1990 roku.
Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Był laureatem jednej z pierwszych edycji Paszportów Polityki. Od 2000 roku członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Oprócz filmów fabularnych w dorobku Kolskiego są teatry telewizji (m.in. Diabeł przewrotny – adaptacja i reżyseria, Bajka o bardzo lekkim chlebie – scenariusz i reżyseria, Wyspa róż – reżyseria, Skrzypki – scenariusz i reżyseria, Kamera marzeń – scenariusz i reżyseria).
Jest autorem Jańcia Wodnika i innych nowel, powieści Kulka z chleba, bajki dla dzieci Jadzia i małoludki i opowiadań Mikroświaty, w których kontynuuje rysowanie świata Popielaw i okolic..
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011)
Dorota Kędzierzawska – polska reżyserka, scenarzystka.
Napisała scenariusze do wielu filmów, m.in. Koniec świata (1988)Diabły, diabły (1991)Wrony (1994)Nic (1998) Jestem (2005) Pora umierać (2007) Jutro będzie lepiej (2010)
Wyreżyserowała filmy: Początek (1983)Rozalka Olaboga (1985)Koniec świata (1988)Diabły, diabły (1991)Wrony (1994)Nic (1998)Jestem (2005)Pora umierać (2007)Jutro będzie lepiej (2010)
Była nominowana i otrzymała liczne, prestiżowe nagrody.
Nagrody: Polskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepsza reżyseria, Polskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy film dokumentalny
Nominacje: Polskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy film, Polskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy film 2008, 2006, 1999 · Pora umierać, Jestem, Nic .Polskie Nagrody Filmowe Orły – Nagroda publiczności 2008, 2006 · Pora umierać, Jestem Polskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy montaż 2008, 1999 · Pora umierać, Nic ,Polskie Nagrody Filmowe Orły – Najlepszy producent 1999 · Nic
Monika Kuczyniecka. Autorka animowanych filmów i teledysków, plastyczka. W swoich krótkich realizacjach wykorzystuje plastelinę, przy pomocy której – w połączeniu z techniką poklatkową – kreuje barwne, pulsujące życiem filmowe światy. W 2010 roku została laureatką konkursu Offowe Odkrycia Roku organizowanego przez Telewizję Kino Polska i portal Stopklatka.pl. To wyróżnienie otrzymała za animację Ucieczka, stanowiącą ilustrację utworu Ucieczka z wesołego miasteczka Czesława Mozila, twórcy projektu Czesław Śpiewa.
Arkadiusz Benedykt Jakubik – polski aktor, reżyser i scenarzysta teatralny, a także piosenkarz oraz wokalista. Występował w Operetce Warszawskiej (1993-94) i Teatrze Rampa w Warszawie (1997-2000). Lider zespołu „Dr Misio”. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Przemysław Bluszcz – polski aktor filmowy i teatralny. Zagrał w kilkudziesięciu filmach kinowych i serialach, m.in. w Skazany na bluesa, Świadek koronny, Mała Moskwa ,Ile waży koń trojański?, Generał – zamach na Giblartarze, Kac Wawa, Supermarket, Być jak Kazimierz Dejna, Wałęsa – człowiek z nadziei.
Jednym z jego największych sukcesów było zdobycie w 2004 roku nagrody za najlepszy debiut aktorski za rolę małomiasteczkowego porywczego, zazdrosnego i ambitnego bandziora Tadka w dramacie W dół kolorowym wzgórzem (2004) na XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film ten otrzymał na festiwalu główną nagrodę Złote Lwy za najlepszą reżyserię. W filmie biograficznym Skazany na bluesa (2005) Jana Kidawy-Błońskiego zagrał autentyczną postać Leszka Martinka, legendarnego menedżera Dżemu
Anna Wieczur-Bluszcz aktorka, reżyser filmowy i radiowy oraz scenarzystka.
Ma na swoim koncie jako reżyser m.in. filmy Być jak Kazimierz Dejna, Na dobre i na złe. Jako scenarzystka film Być jak Kazimierz Dejna. Jako aktorka związana z Teatrem im. Modrzejewskiej w Legnicy.
- Otrzymała wiele nagród, m.in. za reżyserię słuchowiska „Mizantrop” na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie Grand Prix za reżyserię słuchowiska „Podróż na księżyc” na XV Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Nagrody indywidualne, m.in.
Za film Być jak Kazimierz Deyna
- Lubomierz (ogólnopolski festiwal filmów komediowych) złoty granat
- Częstochowa (do roku 2014 Rzeszów) (Festiwal Filmów Optymistycznych „Multimedia Happy End”) Nagroda dla najlepszego profesjonalnego filmu fabularnego.
- Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”) Grand Prix „Wielki Jantar” za „rozum, ciepło i ironię w opowieści o Polsce.
Bodo Kox – polski reżyser, aktor, scenarzysta, dziennikarz z wykształcenia.
Rola Pabla we Krwi z nosa przyniosła mu nagrodę OFFskara 2005 w kategorii najlepszy aktor. Natomiast za role w Ugorze iHomo Father otrzymał specjalne wyróżnienie jury Konkursu Kina Niezależnego na 30. FPFF w Gdyni. Laureat Nagrody Specjalnej jury Konkursu Kina Niezależnego XXXII FPFF w Gdyni za film Nie panikuj. Obraz ten został nagrodzony również Nagrodą Publiczności, oraz Honorowym Wyróżnieniem Jury na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie w 2008. Po spektakularnych sukcesach w kinie niezależnym, szybko przylgnęło do niego miano „Ikona OFFu”. Wspólnie z Filipem Zawadą wyreżyserował ponad 10 filmów krótkiego metrażu.
Leszek Dawid – polski reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.
Wybrane nagrody i wyróżnienia:
- 2011 – Nagroda główna – KI– Festiwal „Kino Polska”
- 2011 – Nagroda im. Stanisława Różewicza – KI– Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”
- 2012 – Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film – Jesteś Bogiem– Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- 2012 – Nagroda dziennikarzy – Jesteś Bogiem– 37. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
- 2012 – Nominacja w kategorii odkrycie roku – KI– Polskie Nagrody Filmowe
- 2012 – Nagroda główna w konkursie polskich filmów fabularnych – KI– Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera
Andrzej i Kamil Tkacz – urodzili się w listopadzie 2001 roku. W 2012 roku Kamil wygrał casting i został wybrany do roli małego Mateusza w filmie „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy (Srebrne Lwy i Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Grand Prix i Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Ekumenicznego na Montréal World Film Festival).
Dwa miesiące później Andrzej wygrał casting i został wybrany do głównej roli w filmie niemieckiego reżysera, laureata Oscara, Pepe Danquarta, pt. „Biegnij chłopcze, biegnij” (Lauf Junge, lauf). Reżyser postanowił skorzystać także z talentu brata bliźniaka i chłopcy zagrali rolę Srulika/Jurka wspólnie. Film został po raz pierwszy pokazany na otwarciu Festiwalu w Cottbus w listopadzie 2013 roku. Premiera w Polsce miała miejsce 8 stycznia 2014 roku, a do kin film trafił 10 stycznia 2014 roku.
Wojciech Mecwaldowski – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. W 2004 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu. Zagrał m.in. w filmach kinowych i serialach: Dzień świra, PitBull, Testosteron, Niania, Kryminalni, Ojciec Mateusz, Lejdis, Pręgi, Ciacho, Czas Honoru.
Jeśli Dąbskie Wieczory Filmowe będą się tak rozwijać jak na to zasługuje i sama impreza i mieszkańcy Szczecina, to można być pewnym, że niebawem zobaczymy na ulicy Przestrzennej kolejne gwiazdy i to nie tylko polskiego kina.